Viimsi asub Tallinnast vaid 9 km kaugusel ja elanike arvu poolest on vald võrreldav näiteks Rakvere linnaga. Vallavolikogul ja vallavalitsusel tuleb lahendada mitmeid probleeme, osa neist on seotud asjaoluga, et viimsilaste arv on viimastel aastatel pidevalt kasvanud. Üks küsimus on aga juba aastaid õhus rippumas – oma nii öelda “kesklinna” puudumine Viimsis. Näeme Tallinnast Haabneeme poole liikudes siin teatud elutähtsate hoonete koondumist: kauplused, Viimsi spaakeskus, raamatukogu, gümnaasium. Kohalik elu on siin täies hoos. Kuid puudu on kõige olulisem – keskväljak.

Vähesed vaidleksid vastu, et just Haabneeme on Viimsi südameks. Kuna kogu valla elanikkond on suuruselt võrdne keskmise Eesti linnaga, on väga oluline, et Viimsis oleks keskus ja selle ümber moodustuks linnaruum. Sellest Viimsi keskusest peaks saama tõmbekeskus, meie tõmbenumber. Siin saame kokku leppida kohtumisi ja korraldada suuremahulisi pidulikke üritusi. Koht, mis ühendaks kaupade ja teenuste müügi, kohvikud, vallajuhtimise jne. See keskus võib ulatuda Laidoneri pargist mereni, moodustades ühe telje, mille keskel on väljak (vt joonis).

Joonis: Viimsi keskväljaku plaan Haabneemes

Hiljutistel aruteludel pakkus Keskerakonna Viimsi osakond välja oma ideed Haabneeme detailplaneeringuks, ettepaneku esitas Viimsi abivallavanem Annika Vaikla. Hindame siinkohal inimkeskset lähenemist: peaks olema rohkem rohelust ja ruumi koos jalutamiseks. Samas tuleb arvestada paljude kohalike elanike sooviga – peatada uute elanike järsk kasv. Pakume välja võimaluse, mis loob valdkonnas uusi vabu töökohti. See vähendab iga päev pealinna tööle sõitvate inimeste arvu ja tõstab Viimsi staatust.

Foto: Ilja Ban, Viimsi volikogu liige Raimo Tann, Viimsi abivallavanem Annika Vaikla ja riigikogu liige Marek Jürgenson

Vallavalitsus sai Haabneeme detailplaneeringuks palju ettepanekuid ning nende arutelu tekitas emotsioonitormi. Nende ideedega tuleb arvestada volinikel, kes jõuavad Viimsisse võimule pärast oktoobri keskel toimuvaid kohalikke valimisi.

Tutvu täiendava infoga Viimsi valla veebisaidil: KLIKI SIIA

Ilja Ban
Keskerakonna Viimsi osakonna juhatuse liige