Eestis on ligikaudu 180 hooldekodu eakatele, mis on koduks pea 8000-le elanikule.  On selge, et iga eakas sooviks enda vanaduspõlve veeta oma kodus, paraku ei ole see erinevatel põhjustel võimalik. Siin ongi hooldekodude roll olla just selliseks koduks, kus on elanikel võimalik väärikalt oma vanaduspõlve veeta.

Rannapere Pansionaat avas oma uksed 1974. aasta 18. detsembril, kuuludes tol ajal Kirovi nimelisele näidiskalurikolhoosile. Rannapere Pansionaadi projekteerimisel oli arvestatud suurepärase asukohaga –  pansionaadi vahetus lähetuses asuvad haigla, kauplused, kirik, apteegid ja Haabneeme rand.

Millest alustasime?

Iga eakatekodu on oma töötajate nägu, iga meeskond on oma juhi nägu. 2018. aastal alustasime pansionaadile uue juhi otsingutega.  Konkursil osales mitmeid tugevaid kandidaate. Nõukogu tegi targa ja õige otsuse ning pansionaati asus juhtima Merike Melsas. Merikese juhtimise  ajal on meeskonnas juurdunud uus (koos)töökultuur, meeskond on kokkukasvanud, tööd tehakse südamega, järjepidevalt otsitakse ja leitakse võimalusi paremaks ja mitmekesisemaks elanikele heaolu ja teenuste ringi laiendamiseks.

Mis on tehtud viimase nelja aastaga?

Foto: Tiit Mõtus

2019. a aprillis rahastas Sotsiaalministeerium taotlusvooru “Teenuskohtade kohandamine dementsusega inimestele” alusel Rannapere Pansionaadi õueala rajamist 131 000 euroga. Projekti edu tagas  pansionaadi uus juht Merike Melsas. Õueala projekteeris haljastusarhitekt Kati Veski. Tegevused õues võimaldavad olla kõigil elanikel, sh dementsusega inimestel, nii vaimselt kui füüsiliselt aktiivsed.

Liikumiseks on mõnusad playtop kattega kõnnirajad, paigaldatud on taimede istutuskastid, kus saavad tegutseda ja toimetada ka ratastoolis inimesed. Pansionaadist viib õuealale kaldtee, lisaks on elanikel suur terrass, kus saab olla varjus nii päikese kui vihma eest. Õuealal on 28 kaunist valgustit, mis annab võimaluse kasutada õueala ka õhtusel ajal. Valgustus paigaldati heategevuslikus korras sotsiaalkomisjoni esimehe Raimo Tann`i poolt.


Elanikele on loodud eraldi tegevustuba, kus neil on võimalus läbi viia erinevaid rühmategevusi, saun on saanud uue värskenduskuuri, sisse on seatud eraldi terrassiga puhketuba, kus  saab ühiselt vaadata televiisorit või veeta aega lähedastega. Laiendatud on majaesist parklat nii, et sinna mahuvad kõikide töötajate ning külastajate sõidukid.


Värskenduskuuri on saanud hoone põrandad ja elanike söögisaali seina kaunistab Helina Toateri suur seinamaal,  samuti viime läbi tubades jooksvalt värskendusremonti. Pansionaadi areng ei ole jäänud märkamata  – sellel aastal tunnustas Viimsi Vallavalitsus Rannapere Pansionaati auhinnaga „Viimsi vaal“ – seda vallale osutatud kvaliteetse teenuse ja tormilise arengu eest.


Mis teeb ühest eakate kodust Kodu?

Maja meeskond töötab ühes rütmis, koos on panustatud nii lihtsamatel kui keerulisematel  aegadel. Majas viibides on tunda soojust, hoolivust, elanikel on huvi elu ja ümbritseva vastu. Elanikele on pansionaat kodu, kus pakutav teenus saab olla ainult parim. Meeskonnal ei ole lihtne olnud hoida motivatsiooni, sädet silmades, töörõõmu, kui vastutusekoorem ei koosne vähemast kui eakate tervis. Pansionaadis elab ja siia soovib tulla üha enam koduvalla elanikke.

Tänan abivallavanem Annika Vaiklat, et ta on usaldanud nõukogu ja toetanud meie otsuseid, tänan nõukogu liikmeid – Kristiina Kägu, Jaak Salumets, Raivo Kaare ja Oksana Šelenjova – koos mõtlemast ja tegemast julgeid ja vajalikke otsuseid, tänan Merike Melsast targa ja kompetentse juhtimise eest ning sügav kummardus ja tänu kogu pansionaadi meeskonnale!


Anu Kaiv
AS Rannapere Pansionaat nõukogu esimees
Tallinna Ülikooli sotsiaaltöö magistrant
Eesti Keskerakonna kandidaat Viimsis number 145

Foto: Tiit Mõtus

Foto: Tiit Mõtus

Seinamaalingu autor on Helina Toater